47.5k views
1 vote
Agrocery store sells 4 avocados for $6.00. What is the unit cost of each avocado?

A) $2.40
B) $0.10
C $1.50
D
$0.60

2 Answers

3 votes
$0.60
Just take 4 and try dividing by 6
User Sergey Zenchenko
by
8.6k points
3 votes
$6.00 divided by 4 avocados = $1.50


User Nathan Phetteplace
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories