menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Agrocery store sells 4 avocados for $6.00. What is the unit cost of each avocado? A) $2.40 B) $0.10 C $1.50 D $0.60
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Agrocery store sells 4 avocados for $6.00. What is the unit cost of each avocado? A) $2.40 B) $0.10 C $1.50 D $0.60
asked
Aug 18, 2021
47.5k
views
1
vote
Agrocery store sells 4 avocados for $6.00. What is the unit cost of each avocado?
A) $2.40
B) $0.10
C $1.50
D
$0.60
Mathematics
college
Loudandclear
asked
by
Loudandclear
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$0.60
Just take 4 and try dividing by 6
Sergey Zenchenko
answered
Aug 20, 2021
by
Sergey Zenchenko
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
$6.00 divided by 4 avocados = $1.50
Nathan Phetteplace
answered
Aug 24, 2021
by
Nathan Phetteplace
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 11, 2017
217k
views
Jane is making reusable grocery bags and lunch bags she needs 3/4 yard of material to make a grocery bag a lunch bag needs 2/3 of the amount of material agrocery bag needs how much material does she need
Joe Enos
asked
Feb 11, 2017
by
Joe Enos
8.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
217k
views
asked
Jul 17, 2021
16.9k
views
Which of the following will help you and your family eat the proper amount of food? O A food label O Agrocery ad O Agrocery budget
Limp
asked
Jul 17, 2021
by
Limp
8.7k
points
Health
high-school
2
answers
5
votes
16.9k
views
asked
Dec 3, 2021
151k
views
Question 5(Multiple Choice Worth 3 points) (02.07 LC) Which of the following will help you and your family eat the proper amount of food? O Agrocery ad O Agrocery budget O A food label O A new recipe
Rohith R
asked
Dec 3, 2021
by
Rohith R
7.8k
points
Health
high-school
1
answer
5
votes
151k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org