156k views
5 votes
At Kroger you can purchase a 20 ounce box of Cinnamon Toast Crunch for $4. What is the Unit Price (Cost per 1 Ounce)?

User Mirgorod
by
6.0k points

2 Answers

4 votes
20 cents per ounce
$4 divided by 20 oz = 0.2 cents
User Drewid
by
5.7k points
4 votes

Answer:

20 cents

Explanation:

$4.00 divided by 20 (ounces) is $0.20.

User Tom Dalton
by
5.8k points