menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At Kroger you can purchase a 20 ounce box of Cinnamon Toast Crunch for $4. What is the Unit Price (Cost per 1 Ounce)?
asked
May 27, 2021
156k
views
5
votes
At Kroger you can purchase a 20 ounce box of Cinnamon Toast Crunch for $4. What is the Unit Price (Cost per 1 Ounce)?
Mathematics
high-school
Mirgorod
asked
by
Mirgorod
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
20 cents per ounce
$4 divided by 20 oz = 0.2 cents
Drewid
answered
May 28, 2021
by
Drewid
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
20 cents
Explanation:
$4.00 divided by 20 (ounces) is $0.20.
Tom Dalton
answered
Jun 1, 2021
by
Tom Dalton
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 24, 2022
10.8k
views
Safeway is selling a 15 oz. box of Cinnamon Toast Crunch for $3.75. Weis is selling a 20 oz. box of Cinnamon Toast Crunch for $4.00. If you want the best deal (cheapest price per ounce), where should you
IiR
asked
Mar 24, 2022
by
IiR
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
10.8k
views
asked
Jul 5, 2021
3.9k
views
I've been on pizza, pizza rolls, and cinnamon toast crunch for 3 days straight. Am I gonna be okay? im not lying
Samsul Islam
asked
Jul 5, 2021
by
Samsul Islam
8.4k
points
Health
college
1
answer
1
vote
3.9k
views
asked
Jun 20, 2021
29.4k
views
if General-Mills significantly raises the price of Professor Groth's favorite cereal, Cinnamon Toast Crunch, Professor Groth will probably buy a different cereal, since there are many different breakfast
Hemal Kachhadiya
asked
Jun 20, 2021
by
Hemal Kachhadiya
7.9k
points
Business
college
1
answer
0
votes
29.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org