menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At Kroger you can purchase a 20 ounce box of Cinnamon Toast Crunch for $4. What is the Unit Price (Cost per 1 Ounce)?
asked
May 27, 2021
156k
views
5
votes
At Kroger you can purchase a 20 ounce box of Cinnamon Toast Crunch for $4. What is the Unit Price (Cost per 1 Ounce)?
Mathematics
high-school
Mirgorod
asked
by
Mirgorod
6.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
20 cents per ounce
$4 divided by 20 oz = 0.2 cents
Drewid
answered
May 28, 2021
by
Drewid
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
20 cents
Explanation:
$4.00 divided by 20 (ounces) is $0.20.
Tom Dalton
answered
Jun 1, 2021
by
Tom Dalton
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Ten gallons of paint were poured into two containers of different sizes. Use one variable to express the amount poured into each container
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org