153k views
4 votes
Four ponds of banana cost $6 what is the cost per pound of bananas

2 Answers

2 votes
1.50 a pound if 4 pounds is $6
User Udy Warnasuriya
by
8.6k points
4 votes

Answer:

1.50

Explanation:

6÷4=1.50, 1.50×4= 6.00

User Daniel Williams
by
8.2k points

Related questions

asked Dec 14, 2021 187k views
Ashkan Ghodrat asked Dec 14, 2021
by Ashkan Ghodrat
8.9k points
2 answers
1 vote
187k views