menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Four ponds of banana cost $6 what is the cost per pound of bananas
asked
Jan 17, 2021
153k
views
4
votes
Four ponds of banana cost $6 what is the cost per pound of bananas
Mathematics
high-school
James Goooseling
asked
by
James Goooseling
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
1.50 a pound if 4 pounds is $6
Udy Warnasuriya
answered
Jan 19, 2021
by
Udy Warnasuriya
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
1.50
Explanation:
6÷4=1.50, 1.50×4= 6.00
Daniel Williams
answered
Jan 22, 2021
by
Daniel Williams
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 14, 2021
187k
views
Four ponds of banana cost $2.60. what is the cost perpond?
Ashkan Ghodrat
asked
Dec 14, 2021
by
Ashkan Ghodrat
8.9k
points
Mathematics
college
2
answers
1
vote
187k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org