114k views
2 votes
Trevin puts 8 gallons of gas in his car and pays $22 What is the cost of 1 gallon of gas​

User Turtel
by
5.1k points

2 Answers

0 votes

Answer:

2.75

Explanation:

User Ryan Rentfro
by
5.1k points
2 votes

Answer:

1 gallon of gas is $2.75

Explanation:

becuase 22 divided by 8 (since they put 8 gallons in) = 2.75

User Leandro Andrade
by
5.9k points