Solution :
Given :
Height at which the metal is poured, h = 10 in
Diameter of the runner , d = 0.4 in
Assume viscosity, μ = 0.004 Pa-s
Now considering Bernoulli's equation to find velocity,
As there is no loss in energy, Δ Pressure energy ≅ 0
So,

Here 1 and 2 represents top and bottom section of the sprue.


Now substituting
for g and 10 in for Δz in velocity equation,


Calculating the area of the basin

Substitute .04 in for d in the above equation


Calculating the flow rate
Q = 0.1256 x 87.91

Hence the viscosity is
and the flow rate is

Calculating the Reynolds number of the flow,



Therefore, the flow is turbulent.
Now considering the solidification time,



Substituting 1.5 for d and 3 for h and 3 min for t to calculate the value of c is

c = 33.33
For case when height is double i.e. h = 6 in


For case when the diameter is doubled i.e. 3 in for d and 3 in for h,

