menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Chloe pays $28 for 3.5 pounds of salmon. What is the price per pound of salmon?
asked
Nov 27, 2021
192k
views
3
votes
Chloe pays $28 for 3.5 pounds of salmon. What is the price per pound of salmon?
Mathematics
middle-school
Webkitfanz
asked
by
Webkitfanz
4.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
Answer:
$8
Explanation:
$
28 ÷
3.5
lbs
=
$
8
Ashirley
answered
Nov 29, 2021
by
Ashirley
4.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
Answer:
$8
Explanation:
You divide 28 by 3.5
Andre Mcgruder
answered
Dec 1, 2021
by
Andre Mcgruder
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org