192k views
3 votes
Chloe pays $28 for 3.5 pounds of salmon. What is the price per pound of salmon?

User Webkitfanz
by
6.9k points

2 Answers

0 votes

Answer:

$8

Explanation:

$28 ÷ 3.5lbs = $8

User Ashirley
by
6.2k points
1 vote

Answer:

$8

Explanation:

You divide 28 by 3.5

User Andre Mcgruder
by
7.5k points