192k views
3 votes
Chloe pays $28 for 3.5 pounds of salmon. What is the price per pound of salmon?

User Webkitfanz
by
7.7k points

2 Answers

0 votes

Answer:

$8

Explanation:

$28 รท 3.5lbs = $8

User Ashirley
by
7.2k points
1 vote

Answer:

$8

Explanation:

You divide 28 by 3.5

User Andre Mcgruder
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.