204k views
0 votes
Simone paid $5.25 for 3 pounds of apples. Which equation represents the cost, in dollars, C, of buying a pounds of apples?

C = 1.75a
C = 2.25a
C = 1.75 + a
C = 2.25 + a
Explain whatever the answer is.

User Rahul Jat
by
8.1k points

1 Answer

5 votes
I believe it is the first once because if a means the amount of apples and $1.75 is the amount paid for 1 apple, this answer would be correct.
User Chfumero
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories