127k views
3 votes
Shenea bought 3 bottles of juice for $12. Write the rate as a fraction. Then find the unit rate. ​

Shenea bought 3 bottles of juice for $12. Write the rate as a fraction. Then find-example-1
User Nino Filiu
by
6.4k points

1 Answer

5 votes
Each bottle is $4

Explanation:

12/3
User Tony Fraser
by
6.1k points