19.6k views
5 votes
ELLO PEOPLES. ANSWER THIS PLS (better be right)

The graph below shows the cost of pens based on the number of pens in a pack. What would be the cost of one pen?

ELLO PEOPLES. ANSWER THIS PLS (better be right) The graph below shows the cost of-example-1
User Kalisha
by
5.7k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Explanation:

We notice that every time one the number increases, it increases by 3. To find it, first we subtract 4.5 and 3 to get 1.5 and this point is going to be (2, 1.5) Now, to find the cost of 1, we have to subtract 3 again to get (1, -1.5)

The cost of one pen is -1.5

User Jackwanders
by
5.6k points
4 votes

Answer:

1.5 dollars

Explanation:

User Michael Barrowman
by
5.3k points