65.7k views
3 votes
Find the unit rate.

$4.80 for 6 cans

The unit rate is $ per can.

Find the unit rate. $4.80 for 6 cans The unit rate is $ per can.-example-1

1 Answer

0 votes

Answer:

The unit rate is $.80 per can.

Explanation:

All you have to do is divide $4.80 by 6.

$4.80÷6=$.80

This means that each can cost 80 cents,

In other words the unit rate is $.80

Hope this helps!

User Arthur Hjorth
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories