198k views
0 votes
A pizza has 8 slices and papa gino's sells the whole pizza for $16. What is the unit rate for a slice of pizza?

User Jo Paul
by
5.5k points

2 Answers

6 votes

Answer:

The asnwer is $2 because 16 divided by 8 is 2

User Pratheesh
by
5.4k points
6 votes

Answer:

It would be $2 per piece, because 16 divided by 8 is two.

Explanation:

User Workman
by
5.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.