122k views
5 votes
A twelve pack of Orange Crush is priced at $3.00. What is the unit rate or the price per soda?

1 Answer

1 vote

Divide price by quantity:

3.00 / 12 = $0.25 per can.

User Iautomation
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories