40.1k views
0 votes
Express as a unit rate. $18.50 for 5 lbs​

2 Answers

5 votes

Answer:

$3.70 per lb

Explanation:

It's asking how much money for one pound. So, right now the equation is

18.5=5lbs

divide by 5 on both sides

3.7=1lb

so, $3.70 per lb

User Kind User
by
7.5k points
2 votes

Answer:

3.7 dollars per lb

User Sergey Solomatin
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories