226k views
2 votes
Six notebooks cost 720- Find
the cost of 5 notebooks​

User Shaydawg
by
7.9k points

2 Answers

2 votes

Answer:

600

Divide 720 from 6

= 120

120 x 5 = 600

User Martine
by
7.9k points
5 votes

Answer:

$600

Explanation:

first, you need to find the unit price which is found by dividing 720 by 6.

so, 720/6 is 120

then, to find the cost of 5 notebooks, you just need to multiply 120 by 5

which would get you 600.

therefore, the total cost of 5 notebooks is $600.

i hope that helps :)

User Marko Cakic
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories