226k views
2 votes
Six notebooks cost 720- Find
the cost of 5 notebooks​

User Shaydawg
by
4.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

600

Divide 720 from 6

= 120

120 x 5 = 600

User Martine
by
4.5k points
5 votes

Answer:

$600

Explanation:

first, you need to find the unit price which is found by dividing 720 by 6.

so, 720/6 is 120

then, to find the cost of 5 notebooks, you just need to multiply 120 by 5

which would get you 600.

therefore, the total cost of 5 notebooks is $600.

i hope that helps :)

User Marko Cakic
by
4.6k points