Answer:
$600
Explanation:
first, you need to find the unit price which is found by dividing 720 by 6.
so, 720/6 is 120
then, to find the cost of 5 notebooks, you just need to multiply 120 by 5
which would get you 600.
therefore, the total cost of 5 notebooks is $600.
i hope that helps :)