138k views
3 votes
a company is trying to decide which container of coffee to buy for a staff meeting .which of the following would be the best deal? a.48 oz for$ 5.00 b.32 oz for 4.00 c.60 oz for 6.75 d.45 oz for 4.50

User HaMMeReD
by
5.6k points

2 Answers

7 votes

Answer:

c or d

Explanation:

User Tomato
by
5.0k points
2 votes

Answer:

Explanation:

5.00/48= 0.104 per ounce

4.00/32= 0.125 per ounce

6.75/60= 0.1125 per ounce

4.50/45= 0.1 per ounce <----- cost less

User Akshat Thakar
by
5.1k points