165k views
4 votes
A package of 5 pairs of insulated gloves cost $39.45 what is the unit price of the pairs of gloves

User Sfendell
by
5.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$7.89

Explanation:

divide the cost by the amount

User Aracelli
by
5.2k points