91.6k views
3 votes
Question 5 (1 point)

At the corner produce market, apples cost $2 each and
oranges cost $1 each.
Find the cost of:
a. 6 apples and 3 oranges:$
apples &
oranges
b. 4 apples and 4 oranges:$
apples &
oranges
c. 5 apples and 4 oranges:
apples &
oranges
d. 8 apples and 2 oranges:$ apples &
oranges
Blank 1:
Blank 2
Blank 3:
Blank 4:
Blank 5
Blank 6:
Blank 7
Blank 8:

Question 5 (1 point) At the corner produce market, apples cost $2 each and oranges-example-1

1 Answer

0 votes

Answer/Step-by-step explanation:

Unit cost of apple = $2 let each

Unit cost of orange = $1 per each

a. Cost of 6 apples = 6 × $2 = $12

Cost of 3 oranges = 3 × $1 = $3

b. Cost of 4 apples = 4 × $2 = $8

Cost of 4 oranges = 4 × $1 = $4

c. Cost of 5 apples = 5 × $2 = $10

Cost of 4 oranges = 4 × $1 = $4

d. Cost of 8 apples = 8 × $2 = $16

Cost of 2 oranges = 2 × $1 = $2

User Dendi Suhubdy
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories