160k views
3 votes
A package of 4 pairs of insulated socks costs $26.36. What is the unit price of the pairs of socks?

The unit price is $
per pair of socks

User TRomesh
by
6.3k points

2 Answers

4 votes
The answer is $6.59 for each unit.
User Ecle
by
7.6k points
3 votes

Answer: The unit price is $6.59 per pair of socks

Step-by-step explanation: 26.36. divided by 4 = 6.59

User Lukor
by
6.5k points