Answer:
the unit price needed to calculate is $0.8 per mile
Explanation:
Here is the complete question:
At a little-known vacation spot, taxi fares are a bargain. A 14 Mile Taxi ride takes 16 minutes and costs $11.20 you want to find the cost for a 49 mile taxi ride . What unit price do you need?
Explanation:
To determine the unit price needed to calculate the cost for a 49 mile taxi ride, we will determine the cost of the ride per mile. To do this, let the cost per mile be $x
If it cost $11.20 for a 14 mile ride
Then, it will cost $x for a 1 mile ride
∴ x = (1 × 11.20) / 14 = 0.8
x = 0.8
The taxi ride costs $0.8 per mile.
Hence, the unit price needed to calculate is $0.8 per mile.
If desired,
To find the cost for a 49 mile taxi ride, multiply the distance traveled by the unit price,
Distance = 49 mile
Unit price = $0.8 per mile
∴ Cost for a 49 mile taxi ride = 49 × $0.8
Cost for a 49 mile taxi ride = $39.2
Hence, the cost for a 49 mile taxi ride is $39.2