77.7k views
2 votes
Hannah bought 5 muffins for a total of $12. At this rate, what is the cost of 15 muffins?

User Daniel Apt
by
7.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

36 dollars for 15 muffins

Explanation:

5 times 3 is 15 12 times three is 36

User Yauhen Yakimovich
by
7.7k points
5 votes

Answer:

36

Explanation:

User Topace
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories