132k views
2 votes
A certain brand of laundry detergent comes in two sizes. The smaller size is 24-oz and costs $3.99. The larger size is 64-oz and costs 6.99 which has the lower unit costs?

User Lynob
by
8.3k points

1 Answer

4 votes
$3.99/24oz= $0.16/oz (smaller size)
$6.99/64oz= $0.10/oz (larger size)

The larger size has the lower unit costs.
User Myol
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.