menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A certain brand of laundry detergent comes in two sizes. The smaller size is 24-oz and costs $3.99. The larger size is 64-oz and costs 6.99 which has the lower unit costs?
asked
Jun 8, 2021
132k
views
2
votes
A certain brand of laundry detergent comes in two sizes. The smaller size is 24-oz and costs $3.99. The larger size is 64-oz and costs 6.99 which has the lower unit costs?
Mathematics
high-school
Lynob
asked
by
Lynob
6.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
$3.99/24oz= $0.16/oz (smaller size)
$6.99/64oz= $0.10/oz (larger size)
The larger size has the lower unit costs.
Myol
answered
Jun 14, 2021
by
Myol
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org