132k views
2 votes
A certain brand of laundry detergent comes in two sizes. The smaller size is 24-oz and costs $3.99. The larger size is 64-oz and costs 6.99 which has the lower unit costs?

User Lynob
by
6.3k points

1 Answer

4 votes
$3.99/24oz= $0.16/oz (smaller size)
$6.99/64oz= $0.10/oz (larger size)

The larger size has the lower unit costs.
User Myol
by
5.7k points