122k views
2 votes
Find the unit price of 8 mug for $38.32

User BomberMan
by
8.4k points

1 Answer

7 votes

Answer: $4.79

Explanation:

To find the unit price, we can use a proportion to solve.


(38.32)/(8) =(x)/(1) [cross multiply]


8x=38.32 [divide both sides by 8]


x=4.79

Now, we know that the unit price is $4.79 for each mug.

User Kyurkchyan
by
8.8k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories