122k views
2 votes
Find the unit price of 8 mug for $38.32

User BomberMan
by
5.7k points

1 Answer

7 votes

Answer: $4.79

Explanation:

To find the unit price, we can use a proportion to solve.


(38.32)/(8) =(x)/(1) [cross multiply]


8x=38.32 [divide both sides by 8]


x=4.79

Now, we know that the unit price is $4.79 for each mug.

User Kyurkchyan
by
6.2k points