213k views
5 votes
Ethan pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of salmon?

User TooTone
by
7.7k points

2 Answers

2 votes

Answer: it is $8.50

Step-by-step explanation: you need to divide

User Overnuts
by
7.9k points
7 votes

Answer:

$8.50

Explanation:

If Ethan pays $22.10 for 2.6lbs of salmon, the price per pound of salmon is $8.50.

User Prince Jea
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories