213k views
5 votes
Ethan pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of salmon?

User TooTone
by
5.3k points

2 Answers

2 votes

Answer: it is $8.50

Step-by-step explanation: you need to divide

User Overnuts
by
5.1k points
7 votes

Answer:

$8.50

Explanation:

If Ethan pays $22.10 for 2.6lbs of salmon, the price per pound of salmon is $8.50.

User Prince Jea
by
5.8k points