193k views
4 votes
The distance d in miles that a car travels in t hours at a rate of 58 miles per hour is given by the quation d=58t. What is the best estimate of how far a car travels in 7 hours.

A. About 405 miles
B. About 406 miles
C. About 407 miles
D. About 408 miles​

User JohnnyF
by
7.2k points

2 Answers

5 votes

Answer: B)

Step-by-step explanation: because

d= miles

t= hours

the car travels 58 miles per hour which gives us d=58t

Now it asks what is the best estimate the car travels within 7 hours so you would multiple 58x7=406

User Fried Hoeben
by
6.9k points
5 votes

Answer:

the answer is be B 406 miles

User Ethan Yang
by
7.2k points