Answer:
50m; 0m/s.
Step-by-step explanation:
Given the following data;
Initial velocity = 20m/s
Acceleration, a = - 4m/s²
Time, t = 5secs
To find the displacement, we would use the second equation of motion;

Substituting into the equation, we have;



S = 50m
Next, to find the final velocity, we would use the third equation of motion;
Where;
- V represents the final velocity measured in meter per seconds.
- U represents the initial velocity measured in meter per seconds.
- a represents acceleration measured in meters per seconds square.
Substituting into the equation, we have;
V = 0m/s
Therefore, the displacement of the bus is 50m and its final velocity is 0m/s.