199k views
13 votes
Keiko bought 13 pounds of sugar for $6. How many dollars did she pay per pound of sugar?

User Bryanbcook
by
4.1k points

1 Answer

7 votes

Explanation:

13 pounds of sugar for $6.

for a single pound of sugar we need to divide everything by 13 to keep the same ratio (relationship).

1 pound cost then 6/13 = 0.461538462... ≈ $0.46

User Weacked
by
5.6k points