213k views
3 votes
Abhasra bought nine fancy pens for a total of $44.01. How much did each pen cost?

A.) $4.21
B.) $4.89
C.) $4.42
D.) $396.09

User Chinenye
by
4.7k points

2 Answers

0 votes

Answer:

B) $4.89

Explanation:

44.01/9 = 4.89

44.01 = the total amount

9 = the amount of pens he got

to check your work you can do 4.89 x 9 which equals 44.01

User Thallius
by
4.3k points
5 votes

Answer:

B.) $4.89

Explanation:

44.01 ÷ 9 = 4.89

User PapaSmurf
by
4.8k points