119k views
3 votes
Help, this is so confusing.

Help, this is so confusing.-example-1

2 Answers

2 votes
0.05 is the answer because the unit rates are 0.8 and 0.75
User Balalakshmi
by
9.1k points
2 votes

Answer:

D. $0.05

Explanation:

Don't worry! I'll help you through it.

So we just have to find the unit rate (price) per apple.

$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.

$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.

Now, simply subtract

0.80

-0.75

0.05

So your answer is D, $0.05

Have a great day!

~PumpkinSpice1

User Adrian Colomitchi
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories