118k views
3 votes
Help, this is so confusing.

Help, this is so confusing.-example-1

2 Answers

2 votes
0.05 is the answer because the unit rates are 0.8 and 0.75
User Balalakshmi
by
5.6k points
2 votes

Answer:

D. $0.05

Explanation:

Don't worry! I'll help you through it.

So we just have to find the unit rate (price) per apple.

$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.

$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.

Now, simply subtract

0.80

-0.75

0.05

So your answer is D, $0.05

Have a great day!

~PumpkinSpice1

User Adrian Colomitchi
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.