32.3k views
4 votes
You can buy 12 donuts for $9.60. What is the price for 1 donut?

User Fbrereto
by
5.4k points

2 Answers

4 votes

To find the answer, just divide the amount of donuts to the price.

9.60 / 12 = 0.80

So, each donut costs .80 cents.

User Daya Sharma
by
4.9k points
4 votes

Answer:

0.80 cents

Explanation:

I divided 9.60 by 12.

User Mohammad Zeeshan
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.