89.1k views
4 votes
The cost of a 20 ounce can of pineapple is $1.78 and the cost of a 6 ounce can of pineapple is $.78 To calculate the unit cost at Fergie's… you need to find the rate as cost per ounce

User Seafish
by
8.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Price of 1 ounce = $0.089

Price of 1 ounce = $0.089

Explanation:

Given:

Price of 20 ounce = $1.78

Price of 8 ounce = $0.78

Find:

Price of 1 ounce

Computation:

Price of 20 ounce = $1.78

So,

Price of 1 ounce = $1.78 / 20

Price of 1 ounce = $0.089

Price of 6 ounce = $0.78

So,

Price of 6 ounce = $0.78 / 6

Price of 1 ounce = $0.089

User Elmarco
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories