89.1k views
4 votes
The cost of a 20 ounce can of pineapple is $1.78 and the cost of a 6 ounce can of pineapple is $.78 To calculate the unit cost at Fergie's… you need to find the rate as cost per ounce

User Seafish
by
5.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Price of 1 ounce = $0.089

Price of 1 ounce = $0.089

Explanation:

Given:

Price of 20 ounce = $1.78

Price of 8 ounce = $0.78

Find:

Price of 1 ounce

Computation:

Price of 20 ounce = $1.78

So,

Price of 1 ounce = $1.78 / 20

Price of 1 ounce = $0.089

Price of 6 ounce = $0.78

So,

Price of 6 ounce = $0.78 / 6

Price of 1 ounce = $0.089

User Elmarco
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.