Answer:
Price of 1 ounce = $0.089
Price of 1 ounce = $0.089
Explanation:
Given:
Price of 20 ounce = $1.78
Price of 8 ounce = $0.78
Find:
Price of 1 ounce
Computation:
Price of 20 ounce = $1.78
So,
Price of 1 ounce = $1.78 / 20
Price of 1 ounce = $0.089
Price of 6 ounce = $0.78
So,
Price of 6 ounce = $0.78 / 6
Price of 1 ounce = $0.089