219k views
4 votes
The cost of 24 pounds of cat food is $54. What is the cost per pound of cat food?

O $2.20
O $2.50
O $2.00
O $2.25

User Kmatyaszek
by
8.1k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$2.25

Explanation:

To find the cost per pound you have to divide $54 by 24.

User Lrineau
by
8.3k points
3 votes
the cost per pound of cat food is $2.25
User NayoR
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories