menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Jose bought 4.75 pounds of pecans at $5.80 per pound. how much did jose pay for the pecans
asked
Sep 8, 2021
68.2k
views
0
votes
Jose bought 4.75 pounds of pecans at $5.80 per pound. how much did jose pay for the pecans
Mathematics
high-school
Sunvic
asked
by
Sunvic
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
27.55
Explanation:
4.75 times 5.80 is 27.55
Hope it helps!
Sashang
answered
Sep 14, 2021
by
Sashang
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 10, 2023
7.1k
views
$ 3K Mathematics - Grade 5 Check for Understanding. Unit 4: Add and Subtract Post Rational Numbers 5. Jose bought 8 cups of pecans. He used 1 cups of pecans in his salad and 3 cups of peous to make a pie.
Zodvik
asked
Oct 10, 2023
by
Zodvik
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
7.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org