156k views
0 votes
Peyton spent $15.05 on 7 gallons of gas for her car. Jamal is buying the same gasoline,

but only has $8.60 to spend. How many gallons of gas can Jamal buy. Explain
your reasoning.

User Watery
by
8.5k points

1 Answer

3 votes

15.05 ÷ 7 = $2.15 per gallon

--

2.15 x 4 = $8.60

--

jamal can buy 4 gallons of gas

User Fernando Garibaldi
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories