156k views
0 votes
Peyton spent $15.05 on 7 gallons of gas for her car. Jamal is buying the same gasoline,

but only has $8.60 to spend. How many gallons of gas can Jamal buy. Explain
your reasoning.

User Watery
by
5.5k points

1 Answer

3 votes

15.05 ÷ 7 = $2.15 per gallon

--

2.15 x 4 = $8.60

--

jamal can buy 4 gallons of gas

User Fernando Garibaldi
by
4.6k points