235k views
23 votes
A 7-pack of DVDs costs $31.71. What is the unit price?

User Ben Weiss
by
5.4k points

2 Answers

10 votes
Answer: $4.53

Explanation:
7 dvds cost 31.71 so divide 31.71 by 7
31.71/7 = 4.53
User Vsd
by
6.1k points
5 votes

The unit price of each is $4,53

Unit price is the value of each separate item. As per the listing, 7 DVD packs in total are $31,75. So, to know the value of each DVD, let's divide the total value - by the 7 DVDs.

$31,75 ÷ 7 = $4,53

Therefore, the unit value of each DVD is $4,53

User Vincentius
by
5.7k points