Answer: 6.5%
Explanation:
Formula for simple interest : I = Prt , where P= principal , r= rate of interest t= time
As per given , P = $2000 , I=$ 650, t= 5 years
Substitute all theses values in the formula , we get

Hence, the required annual interest = 6.5%