183k views
4 votes
At the store, 10 ounces of candy costs $3.20. What is the price of 1 ounce?

User Lyndia
by
7.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

One ounce costs $0.32

Explanation:

To find the price of one ounce, divide the total cost by total ounces bought:

3.20 / 10 = 0.32 per ounce

User Dickon Reed
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories