183k views
4 votes
At the store, 10 ounces of candy costs $3.20. What is the price of 1 ounce?

User Lyndia
by
4.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

One ounce costs $0.32

Explanation:

To find the price of one ounce, divide the total cost by total ounces bought:

3.20 / 10 = 0.32 per ounce

User Dickon Reed
by
5.0k points