54.0k views
2 votes
At the store, 10 ounces of candy costs $3.20. What is the price of 1 ounce?

User Cali
by
7.5k points

2 Answers

1 vote

Answer:

.32

Explanation:

divide 10 and 3.20 then to check your answer multiply .32 by 10.

User Corne Beukes
by
7.4k points
6 votes

Answer:

$0.32 ( 32 cents)

Explanation:

To find the price of 1 ounce, divide total cost by total ounces bought:

3.20 / 10 = 0.32 per ounce

1 ounce cost $0.32 ( 32 cents)

User Roychri
by
7.3k points