54.0k views
2 votes
At the store, 10 ounces of candy costs $3.20. What is the price of 1 ounce?

User Cali
by
8.3k points

2 Answers

1 vote

Answer:

.32

Explanation:

divide 10 and 3.20 then to check your answer multiply .32 by 10.

User Corne Beukes
by
8.3k points
6 votes

Answer:

$0.32 ( 32 cents)

Explanation:

To find the price of 1 ounce, divide total cost by total ounces bought:

3.20 / 10 = 0.32 per ounce

1 ounce cost $0.32 ( 32 cents)

User Roychri
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories