201k views
1 vote
If 4 cookies cost $4.00, how much does 1 cookie cost?

2 Answers

0 votes

Answer: 1$

Explanation:

Lets say that x is the amount of cookies.

4x=$4.00

We can siimplify it by 4 to get one x. So we should do 4x/4 =4.00/4

And that leaves us with x=$1

User Robert Crovella
by
8.4k points
4 votes

Answer:

1 dollar

Explanation:

User Macborowy
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories