154k views
4 votes
Pedro paid $1.44 for a dozen eggs. How much would it be for 7 eggs?

User Anna F
by
4.9k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$0.84 for 7 eggs

Explanation:

$1.44 = a dozen (12)

1.44 / 12 = $0.12 = 1 egg

$0.12 * 7 = $0.84 = 7 eggs

User Thgaskell
by
4.9k points
2 votes

Answer:

7 eggs = $0.84

Explanation:

dozen = 12

cost of one egg = 1.44/12 = 0.12

cost of 7 eggs = 0.12x7 = 0.84