Answer:
$0.84 for 7 eggs
Explanation:
$1.44 = a dozen (12)
1.44 / 12 = $0.12 = 1 egg
$0.12 * 7 = $0.84 = 7 eggs
7 eggs = $0.84
dozen = 12
cost of one egg = 1.44/12 = 0.12
cost of 7 eggs = 0.12x7 = 0.84
5.1m questions
6.7m answers